en cz

Besedy, knížky a o mě.

děti, rodiče, schopnost soustředit se, rodina, Bright Start, Nohama vzhůru, Lenka Míkovcová, vztahy v rodině, Babů, vztahy, kniha, Upside Down, Jack Johnson, beseda, montessori, výchova, knížky, život

Jmenuji se Lenka Míkovcová a zde sdílím své zkušenosti ze života s dětmi a to, jak vidím svět kolem sebe. Píšu fejetony, popisuji hry, pořádám besedy o respektu a empatii k dětem. Napsala jsem příběh pro děti “Slůně Babů a spravedlivé dělení”, který vyšel s CD, jako česko-anglická aplikace a v roce 2016 se začal hrát i jako divadélko. Zatím jako self-publishing verzi jsem s Věrou Emou Tataro vydala také rýmovanou ukolébavku “Night Night Baby Heart”.

V okamžiku, kdy jsem se rozhodla mít děti, jsem věděla, že je budu vychovávat jinak, než jsem to běžně viděla kolem sebe. Cítila jsem, že jsou pro mě děti rovnocenní partneři. Že bych chtěla jejich potřeby a přání respektovat, rozumět jim, užívat si je a hrát si s nimi. Jen jsem nevěděla jak, a tak jsem začala hledat.

Být rodičem a najít svůj styl mě přivedlo k založení webu www.nohamavzhuru.cz. Psaní fejetonů je pro mě časem, kdy si ujasňuji myšlenky. Ze sdílení a vašich reakcí mám potom radost. Pro vás zase můžou být inspirací, zdrojem odvahy i podpory jít vlastní cestou a odolat zažitým konvencím.

V těhotenství jsem prošla předporodním kurzem Studia pro ženy Magdalény Mikulandové a kurzem Něžná náruč rodičů Evy Kiedroňové. Při porodu jsme spolupracovali s dulou Simonou Lazzari. Se svým manželem jsem absolvovala kurz “Respektovat a být respektován” u Pavla a Taťjany Kopřivových – spoluautorů stejnojmenné knihy. Poté jsem absolvovala i kurz Nenásilné komunikace. Inspirovala jsem se ale také psychologem a autorem knihy “Between Parent and Child”, Dr. Haim Ginott, Jill Stamm - autorkou knihy “Bright From the Start” nebo Naomi Aldort - autorkou knihy “Vychováváme děti a rosteme s nimi”. Více viz Knihovna. Pro můj osobní rozvoj měly a mají svůj význam i systemicky založené semináře vedené především Bhagatem J. Zeilhoferem. Své místo má v mém životě i jóga a náš pes Charlie.

Být stále trochu i dítětem mě přivedlo ke psaní pro děti i ke kurzům zpívání s Danou Houdkovou a kreslení. První příběh Slůně Babů a spravedlivé dělení, můžete najít v knihkupectvích. Další příběhy jsou na své cestě k vám. Nejblíž je ukolébavka “Night Night Baby Heart” (“Sladké sny houpy hou”), kterou ilustrovala Věra Ema Tataro.

Můj pohled na život ovlivnila bez pochyb má rodina, ale i studium Vysoké školy ekonomické v Praze, spolupráce s místopředsedou vlády pro ekonomiku Martinem Jahnem a studium International Diploma Program - Business Administration na UC Berkeley, ext. v Kalifornii. Ráda jsem pracovala i pro pro neziskové organizace Domov Sue Ryder a Spiralis, o.s.

A takhle mě vidí ti, které jsem na cestě s dětmi potkala.

Příběhy lidí a “pidilidí” na tomto webu jsou inspirovány skutečnými životními událostmi.


BESEDY

Besedy v duchu respektu a empatie k dětem, ale i k sobě samým.

 • beseda je vždy zaměřena na určité téma ze života s dětmi viz níže již proběhlé besedy

 • beseda trvá 1,5 - 2 hodiny, jejím hostem může být pořadatel, po dohodě případně i jiný odborník

 • počet účastníků se pohybuje kolem 10 osob, děti jsou vítány

 • beseda je založena na sdílení a výměně dobrých zkušeností tzv. “best practise”. Pokud je třeba, je doplněna citací odborného textu, který se jimi zabývá

 • příprava s organizátorem je kromě tématu věnována i podmínkám pro vytvoření atmosféry důvěry

 • v případě zájmu mi prosím napište e-mail na lenka.mikovcova@gmail.com


KNÍŽKY

Knížka s CD nebo interaktivní česko-anglická aplikace na iPady pro děti

 • Knížka s CD pro děti a jejich blízké “Slůně Babů a spravedlivé dělení”.

 • Příběh, se zabývá pochopením toho, že dělení rovným dílem nemusí být pro každého to správné.

 • Příběh a forma knížky vycházejí z principů respektu a empatie k dětem, dětské zvídavosti a hravosti.

 • Napsala Lenka Míkovcová, knížku ilustroval Rudolf Doulík, písničku a hudbu složila muzikantka Dana Houdková, pohádku namluvili herci divadla DRAK Petra Cicáková, Milan Žďárský a Jiří Vyšohlíd. Vydala ji Petra Marková, NATURAL SYNERGY, s.r.o.,

 • Distirbuce: Kosmas

Slůně Babů Facebook


Knížka nebo ekniha “Night Night Baby Heart”

Night Night Baby Heart Self publishingJIŽ PROBĚHLO

-“SPROSTÁ SLOVA A PRAVIDLA CHOVÁNÍ”, 8. října 2015 od 17:30 hod., Městská knihovna Dobříš (Školní 36). Besedu pořádal Dětský domov Korkyně. Vstup volný, děti vítány. Host Tereza Jandová, ředitelka dětského domova Korkyně. Skáčou vám děti do řeči? Jak je slušně upozornit, že mají ještě chvíli počkat, než domluvíte?, “Do …ele”, “P…our”, “K…va”. Už i vaše děti vědí, co TO znamená? Jak jim vysvětlit, že se TO neříká? A další témata do debaty. Více na Fcb. Nebo na webu Dětský Domov Korkyně.

-“LÉTO S DĚTMI - V POHODĚ”, 9. června 2015 od 19:00 do 21:00 hod., školka “Montessori Dům” v Košické 15, Praha 10. Děti vítány. Host Štěpánka Krutinová. “Jak ukončit koupání a cachtání bez pláče a naříkání? Jak „nemuset“ o prázdninách každý den kupovat sladkou zmrzlinu? Jak utišit pláč po prohraném fotbalovém zápase s udržením motivace „příště zas“? Cestovní KPZtka mámy, kterou už skoro nic nezaskočí.” Max 5 osob.Facebook události. Montessori Dům

-“KONEC ŠKOLNÍHO ROKU A PRÁZDNINY U BABIČKY”, 12. května 2015 od 18:00 do 20:00 hod., školka “Montessori Dům” v Košické 15, Praha 10. Děti vítány. Host Štěpánka Krutinová. “Jak přimět děti k lepším výsledkům bez zákazu her na iPadu nebo herní konzoli?, Jak své dítě efektivně „zkritizovat“ za „špatně“ odvedenou práci?, Jak ocenit bez vychvalování a sladké odměny?, Lámete si hlavu s pobytem Vašich dětí u prarodičů? Jak bezkonfliktně požádat o omezení množství sladkostí?” Max 10 osob. Fcb stránka události. Montessori Dům

-“SOUTĚŽE, HLASOVÁNÍ A SROVNÁVÁNÍ”, 10. března 2015 od 18:00 hod., školka “Montessori Dům” v Košické 15, Praha 10. Děti vítány. Host Štěpánka Krutinová. “Ondro! Eliško! Kdo bude dřív oblečený? Znáte to? Víte, jak se u takové soutěže dětí opravdu cítí?” “Jste také přesvědčeni, že se soutěží zvyšuje motivace k „činu a dílu“?” “Znáte vztekání se při prohře a při hře pokusy o podvádění? Jak s nimi naložit?” “Je hlasování a losování u malých dětí v oblibě? Jak jinak společně rozhodnout?” Fcb stránka události. Montessori Dům

-“PARŤÁCI BEZ RIVALITY”, 10. února 2015 od 18:00 hod., školka “Montessori Dům” v Košické 15, Praha 10. Děti vítány. Host Štěpánka Krutinová. “Jak reagovat na „přání“: „Já chci taky tolik, jako on! On má víc!“? Jak zastavit rvačku, soustředit se na hledání řešení a opustit roli vyšetřovatele a soudce? Jak se vypořádat se závistí, s posměšky a předsudky?” Fcb stránka události. Montessori Dům


-“POHÁDKOVÝ SVĚT A ADVENT”, 2. prosince 2014 od 18:00 hod., školka “Montessori Dům” v Košické 15, Praha 10. Děti vítány. “Co na děti „prásknout“ Mikulášovi? Co nám děti říkají, když nás seznamují se svým světem představ a fantazie? Jak milosrdně „zalhat“ o Ježíškovi? …” Fcb stránka události. Montessori Dům Vstupné: cenu si určuje každý sám. A to dle splněných očekávání, ale i toho, co nečekaného si z besedy odnese. Čaj nebo kávu lze na místě připravit.

Celkový dobrovolný příspěvek z této besedy byl 1250,-. Peníze byly použity na nákup schránky na pytlíky na psí exkrementy před školkou.


-“PŘIPRAVTE SE NA LÉTO S DĚTMI”, 26. května 2014 od 10:00 hod., Rybalkova 55, Praha 10. Poplatek dobrovolný, děti vítány. “Jak ukončit koupání a cachtání bez pláče a naříkání? Jak se připravit na cestování - na čekání na autobus, vlak nebo letadlo? Jak nemuset o prázdninách každý den kupovat sladkou zmrzlinu? Jak utišit pláč po prohraném fotbalovém zápase?, Fcb.


-“SOUTĚŽE A HLASOVÁNÍ”, 28. dubna 2014 od 10:00 hod., Rybalkova 55, Praha 10. Poplatek dobrovolný, děti vítány. “Ondro! Eliško! Kdo bude dřív oblečený? Znáte to? Víte, jak se u takové soutěže dětí opravdu cítí?, Jste také přesvědčeni, že se soutěží zvyšuje motivace k „činu a dílu“? Znáte vztekání se při prohře a při hře pokusy o podvádění? Jak s nimi naložit? Je hlasování a losování u malých dětí v oblibě? Jak jinak společně rozhodnout?”…Fcb


-“SPROSTÁ SLOVA A PRAVIDLA CHOVÁNÍ”, 24. března 2014 od 10:00 hod., Rybalkova 55, Praha 10. Poplatek dobrovolný, děti vítány. “Do …ele”, “P…our”, “K…va”. Už i vaše děti vědí, co TO znamená? Jak jim vysvětlit, že se TO neříká?, Skáčou vám děti do řeči? Jak je slušně upozornit, že mají ještě chvíli počkat, než domluvíte?…. … Fcb.


-“Pohádkový svět a Advent”, 9. prosince 2013 od 10:00 hod., Rybalkova 55, Praha 10. Poplatek dobrovolný, děti vítány. Co nám děti říkají, když nás seznamují se svým světem představ a fantazie? Jak naložit s dětskou lží? Co říkají dětem naše nesplněné sliby? A jak milosrdně „zalhat“? Vnímají děti i Advent nebo jen vánoční nadílku? … Fcb. Rybalka.

-“Narozeninová oslava dětských snů”, 18. listopadu 2013 od 10:30 hod., Rybalkova 55, Praha 10. Poplatek dobrovolný, děti vítány. Jak uspořádat oslavu, kde si Vaše dítě užije každý dárek naplno? Jak zapojit do přípravy oslav prarodiče? Jakým dárkem oslavit první narozeniny nebo ukončení školního roku? Jak naučit děti, že kdo šetří má za tři? … Fcb. Rybalka.


-“DUŠIČKOVÝ SEMINÁŘ”, Jak vysvětlit dítěti zmatek a strach, které cítí, při setkání s těžce nemocným člověkem? Jak milosrdně „zalhat“, když rodinu někdo navždy opustí? Jak naložit se strachem dítěte ze samoty a opuštění, když odcházíme do divadla nebo do kina? … Fcb. 21. října 2013 od 10:30 hod., Rybalkova 55, Praha 10. Děti vítány. Rybalka.


-Seminář “PARŤÁCI BEZ RIVALITY!”, “Jak reagovat na „přání“: „Já chci taky tolik, jako on! On má víc!“? Jak zastavit rvačku, soustředit se na hledání řešení a opustit roli vyšetřovatele a soudce? Jak se vypořádat se závistí, s posměšky a předsudky?” …..23. září 2013 od 10 hod., Rybalkova 55, Praha 10.

-Seminář “PRVNÍ ROK VE ŠKOLE” pro Rodičovskou kavárnu ZŠ Kunratice, témata: odchod do školy, loučení, zájmové kroužky, konflikty v kolektivu, hodnocení a tresty. 12. září 2013 od 18 hod., ZŠ Kunratice, Praha 4.

-Seminář “ŠKOLA, ŠKOLKA VOLÁ!”, Jak se ráno vypravit do školky bez pláče a nezapomenout svačinu a náhradní kalhotky? Jak se ve školce loučit bez pláče? Jak prakticky vyjadřovat dětem respekt a empatii v otázce odloučení?…..Web, Fcb. 26. srpna 2013 od 10 hod., Rybalkova 55, Praha 10.

-Seminář “Konec školního roku a prázdniny u babičky”, Web, Fcb. Jak prakticky vyjadřovat dětem respekt a empatii? 17. června 2013 od 10 hod., Rybalkova 55, Praha 10.

-Seminář “Připravte se na léto”, Web, Fcb. Jak prakticky vyjadřovat dětem respekt a empatii? 20. května 2013 od 10 hod., Rybalkova 55, Praha 10.

-“Korso Krymská”, 18. května 2013, od 11 hod. Otevřený seminář pro rodiče: Jak prakticky vyjadřovat dětem respekt a empatii. V Rybalce. Korso Krymská letáček, Fcb, Výběr z programu: Buchty a loutky, Café v lese, BOHO,…

-“Připravte se na léto”, 29. dubna 2013, Rybalka

-“Děti a principy Montessori”, 23. dubna 2013, ve spolupráci s Centrum You&Me

-“Děti a principy Montessori”, 26. března 2013, ve spolupráci s Centrum You&Me

-“Děti a principy Montessori”, 19. listopadu 2012, ve spolupráci s Centrum You&Me

Komentáře

Máme zájem o Vaše zkušenosti, strasti i slasti.
I my stále hledáme ten nejvhodnější způsob, jak na to.
Napište nám!