en cz

Mozkový boom

komunikace, řeč, schopnost vyjádřit se, vztah s osobou blízkou, pozornost, Bright Start, Mozkový boom

Jde Vám o zachování vlastního rozumu, ale hodně i o rozum Vašich dětí? Věřte, že prvních pět let jejich života je s ohledem na rozvoj dětského mozku nejdůležitějším obdobím. Po narození dosahuje mozek dítěte 25% “dospělé” velikosti. Před druhými narozeninami je to už ale 75 %. V pěti letech pak mozek dítěte dosahuje téměř dospělé váhy a objemu – 90%.

Při výchově našich dětí nás hodně inspirovaly dvě knihy o “chytrém” hraní. “Baby Minds” od Lindy Acredolo a Susan Goodwyn a kniha “Bright from the Start” od Jill Stamm. Obě knihy se zabývají tím, co je dobré dělat nejen pro mozek Vašeho dítěte, aby byla podporována jeho schopnost se učit a rozvíjet. A to především v prvních třech letech života.

Zároveň Vás obě knihy provedou neuvěřitelným světem mozkového boomu, který se týká každého nově příchozího na tento svět. Překlad důvodů PROČ se systematicky hraním s dětmi zabývat, naleznete v následujícím textu.

Kniha Bright from the Start od Jill Stamm rozděluje rané aktivity s dětmi do třech oblastí podpory:

A. Attention - schopnosti soustředit se,
B. Bonding - získání pocitu bezpečí,
C. Communication - schopnosti komunikovat – porozumět řeči a učit se mluvit.

Jak kniha uvádí ke specifikaci ABC vedlo 5 vědeckých poznatků.

1. Inteligenci lze po narození ovlivnit

Každé dítě se narodí s IQ, které lze ovlivnit v intervalu až 20-30 bodů. Zda se aktivizují latentní geny záleží na zkušenosti, kterou dítě ve svém raném dětství získá.

2. Většina mozkových spojení se objevuje v prvních pěti letech života.

Po narození dosahuje mozek dítěte 25% “dospělé” velikosti. Před druhými narozeninami je to už ale 75 %. V pěti letech pak mozek dítěte dosahuje téměř dospělé váhy a objemu – 90%. Nové informace a podněty se do mozku zapisují a vytvářejí neuronová spojení, která jsou znovu a znovu používána a posilována, tak jak se dítě učí. Většina neuronů vznikne před narozením. Neurony jsou ale velice málo propojeny a jejich spojení vznikají především po narození.

3. Jak moc mozek poroste lze ovlivnit především tím, jak bude používán

Pro mozek je přirozené, že se neustále přizpůsobuje novým informacím a měnícím se podmínkám. Nezbytná je pro něj také positivní podpora, opakování a denní rituály.

4. Raná propojení v mozku odolávají změnám

Základy postavené na počátku života ovlivňují budoucí růst a rozvoj. A nejstarší spojení také nejvíce odolávají změnám - těm dobrý i těm špatným. Dítě, které vyrůstá v prostředí lásky a porozumění bude pravděpodobně v životě daleko lépe odolávat stresovým situacím.

• Vytvářejte zajímavé zkušenosti. • Poskytujte silný pocit bezpečí. • S láskou držte a objímejte své dítě. • Podělte se o zajímavé věci k vidění a slyšení.

5. Nikdy není pozdě

Mozek má obdivuhodnou a dlouhotrvající schopnost se formovat a reagovat na informace, které přijímá z okolí. Nikdy není pozdě s dítětem začít komunikovat, mazlit se s ním a věnovat mu pozornost.

Malé věci, které lze ve prospěch těchto skutečností dělat: • společně trávit čas, • hrát si, • reagovat rychle a očekávaným způsobem, • mazlit se, • vytvářet rituály, • mluvit s dětmi, • číst jim a zpívat.

*Bright from the Start, Jill Stamm, Gotham Books, 2007

Pomůcky Baby Brain Box

Komentáře

Máme zájem o Vaše zkušenosti, strasti i slasti.
I my stále hledáme ten nejvhodnější způsob, jak na to.
Napište nám!