en cz

Kopnu, štípnu, kousnu aneb Znakuji: „Pojď si hrát!“

2 roky, 1 rok, Fejetony, komunikace, řeč, schopnost vyjádřit se, znaková řeč, znakování, rozvoj řeči

Ach jo. Dobře mířený kopanec, otisk po kousnutí nebo flek po štípnutí. Nejraději byste to tomu mrněti vrátili, ale nemůžete. Místo toho nabídnete větičku: „Pojď si hrát.“ A jste z toho skoro venku. Jenže co když jsou Vašemu mrňátku ani ne dva roky nebo dokonce 14 měsíců a ještě neumí mluvit? Nevadí, zkusit můžete znakování.

Když se to stalo, byli jsme s Eliškou na hřišti. Ozval se ukrutný řev a já viděla, jak malá dračice drží Eli za vlasy a cloumá s ní. Přiskočila jsem a uvolnila sevření tlapičky. Eli plakala a malá dračice něco zoufale povykovala. „Copak neumíš říct: „Pojď si hrát. Místo toho, aby si ji tahala za vlasy?“ Neozvalo se nic. Jen na mě koukaly její nešťastné oči a já věděla, že jsem si tou otázkou zároveň odpověděla.

„Víš co?“ Řekla jsem. „Příště to udělej takhle“ a naučili jsme dračici znak „Pojď si hrát.“. Zoufalství z očí zmizelo a objevila se tam spíše zvědavost a zájem. Pak odcupitala.

Projev agrese je v případě, že se dítě nemůže vyjádřit přirozený. Dáte-li mu šanci projevit svou nespokojenost znakováním, uvidíte místo agrese projevy empatie a pocítíte jeho uvolnění z vyjádření smutku. Z osobní zkušenosti můžu říct, že schopnost vyjádřit se, projevit empatii a mít širší okruh těch, kteří mu/jí rozumí, dělalo našim dětem ohromnou radost a jednoznačně je to uspokojovalo. Naopak nás zase těšilo porozumět tomu, jak naše děti vnímají svět kolem.

Autorky znakové řeči pro batolala* (autorky i knihy Baby Minds** ) k tomu ještě dodávají: „Dětem znaková řeč posiluje sebedůvěru, umožňuje učit se a projevit zájem o věci, které děti zajímají. Jsou schopny lépe komunikovat s nejbližšími a naopak. V neposlední řadě u nich dochází ke snížení frustrace z nemožnosti se vyjádřit. Nezanedbatelný je také vliv na rozvoj řeči a posilování paměti.“


*Baby Signs

**Baby Minds, Linda Acredolo and Susan Goodwyn, Bantam Book, 2000

Komentáře

Máme zájem o Vaše zkušenosti, strasti i slasti.
I my stále hledáme ten nejvhodnější způsob, jak na to.
Napište nám!