en cz

Cukřík prosím aneb Hořká závislost.

2 roky, 3 roky, 1 rok, Fejetony, 4 roky, 5 let, děti, rodiče, Respektovat a být respektován, rodina, motivace, zpětná vazba, Odměňování, škola, zájmový kroužek, cukr, odměna, sladké

Znáte to. Absolvujete s dětmi kroužek výtvarky a na konci hodiny lektorka nabídne Vašemu dítěti cukrátko za to, že pěkně pracovalo. Na první pohled nic nenormálního nebo lépe řečeno neobvyklého. Jenže zrovna v tomto případě cukrátko Vašemu potomkovi rozhodně neprospěje. Nejenže mu okamžitě vyskočí hladina cukru v krvi a zaplácne ho to před obědem, ale především se tím nabourá původní (vnitřní) motivace dítěte tvořit.

A pokud Váš mazel měl o výtvarku původně zájem, tak se rozlučte s tím, že na podruhé bude jeho zájem o tvoření větší a nebo stejný. Positivní dojem z výtvarky rychle přebije sladká chuť bonbónu a více než výtvarka ho příště bude zajímat cukrátko. Jeho vnitřní motivace bude slábnout. Jak uvádí autoři knihy Respektovat a být respektován[1]: “Cukrátkem vysíláme skryté poselství. Ta činnost sama o sobě nemá valnou hodnotu, já však z určitého důvodu potřebuji, abys ji udělal/a, a proto ti nabízím úplatek v podobě odměny”.

Dítěti brzy dojde, že si ho kupujete. A hned potom si bude klást otázku, co za to? Jeho konání bude více záviset na odměně a Vašem vděku než na tom, aby si danou aktivitu užívalo a zažívalo z ní radost a vnitřní uspokojení.

Takže jak na to? Tvořte hlavně spolu, a to nejen na výtvarce. Popisujte, co děláte, jak se u toho oba/obě cítíte, jak se Vám daná aktivita líbí, jaká byla Vaše očekávání, jaký je výsledek, k čemu ho lze využít apod. Pomozte svému dítěti se vyjádřit a odhalit jeho opravdové pocity z dané činnosti. Je možné, že se dozvíte, že prstové barvy ho baví patlat po celém těle více než na papír, že na vaření salátu ho baví vyjídat jen olivy a že jeho snem je vyválet se v bahně nebo v olejové koupeli. A nakonec před tím vším patláním “vystřihne” na papír jedním tahem plejtváka nebo dinosaura téměř v životní velikosti.


[1]Respektovat a být respektován, Pavel Kopřiva, Jana Nováčková, Dobromila Nevolová, Taťjana Kopřivová, Pavel Kopřiva - Spirála, 2008

Komentáře

Máme zájem o Vaše zkušenosti, strasti i slasti.
I my stále hledáme ten nejvhodnější způsob, jak na to.
Napište nám!