en cz

Audio-pohádky v českém jazyce

pocit bezpečí, vztah s osobou blízkou, angličtina, Do ouška, relaxace, odpočinek, anděl, Maxipes Fík, O víle Amálce, Karel Čapek, Večerníček, Autopohádky, maková panenka, Krtečkova dobrodružství, Pohádky o mašinkách, motýl Emanuel, Příběhy včelích medvídků, Z deníku kocoura Modroočko, Ivana Gottová, Povídání o pejskovi a kočičce, Jiří Lábus, Josef Lada, Lucie Bilá, fantazie, Karel Hoger, Chinasky, čeština, Dášenka

Pohádky, které posloucháme. U některých mám pocit, že jsou k dětské duši ohleduplné v duchu knihy Respektovat a být respektován. U některých méně.

Pro doporučení pohádek v angličtině v knižním formátu i v audio-zpracování nahlédněte do “Knihovny”. U knížek v anglickém jazyce s audio-nahrávkou je uvedeno “CD available”.


  • CD Krtečkova dobrodružství 5. Krtek a kouzelné Vánoce. Kombinace nádherně mluveného slova Marka Ebena a vánočních koled nazpívaných sbory Bambini di Praga, Kuhnův dětský sbor,… Supraphon 2003.

  • Pohádka Krtečkova dobrodružství na CD Večerníčkovy pohádky. Krtek a paraplíčko. Napsala Hana Doskočilová, ze srdce vypráví Marek Eben, Anička Slováčková, Kristina Kostková, hudba Miloš Vacek,… Supraphon 2003. Záměrně z CD zdůrazňuji tuto pohádku. Díky literárnímu stylu Hany Doskočilové, je příběh plný laskavého slova, “skryté” empatie a poučení. Dle mého názoru by autoři knihy Respektovat a být respektován byli mile potěšeni.

  • Nejoblíbenější pohádkou našich dětí z CD Večerníčkovy pohádky jsou Příběhy včelích medvídků, “Jak se učili létat”. Písnička o kroupě je vždy zvedne ze sedačky :-), napsala Eva Košlerová, texty písní Zdeněk Svěrák, vypráví Václav Vydra, hudba Petr Skoumal

  • Povídání o pejskovi a kočičce. Josef Čapek, čte Karel Hoger, Bonton Music, 1997 Oblíbená česká klasika již z roku 1929, kterou Josef Čapek napsal v době, kdy jeho dcera byla malá. Stejně jako v jiných českých dílech s tak hlubokými kořeny (např. Broučci, Jan Karafiát) se nicméně přes jejich nesmírnou hodnotu objevují “rizikové” způsoby komunikace”. Např. v pohádce “Jak myli podlahu.” sní pejsek mýdlo ze stolu v domnění, že je to něco dobrého. A kočička, která tam to mýdlo položila, mu dost naloží: “Ty jsi ale hloupý, vždyť to bylo mýdlo a mýdlo je přeci k mytí a ne k jídlu.” Pak mu sice poradí, jak se má nepříjemného mýdla zbavit, ale … Pokud si toho Vaše mrně všimne, hodí se připravit si vysvětlení, proč kočička pejska uráží a poučuje. Mimochodem koho by napadlo, že na jídelním stole bude mýdlo? V pohádce “Jak našli panenku, která tence plakala” se můžete zase dostat k vysvětlování toho, proč pejsek a kočička mají radost z toho, že jejich panenka bude mít nejvíce hraček ze všech dětí na světě. Vždyť přeci o to, kdo má víc nejde. Důležité pro nás je, zda si s hračkami umíme hrát, něco o nich víme, chováme se k nim pěkně,…. V pohádce “Jak si pejsek s kočičkou dělali k svátku dort” se zase můžete dostat k tomu, proč se pejsek zlému, ale naříkajícímu psovi s ukrutnými bolestmi posmívá: “Héč to máš z toho, měl si toho nechat, když ten dort nebyl Tvůj.” A proč bolestmi trpícího zlého psa kočička slovně lynčuje, že mu to patří. Rčení “Oko za oko, zub za zub” se se snahou rodičů zabraňovat násilí a násilí neoplácet neslučuje. V tu chvíli se snad hodí, zamyslet se nad tím, proč to ten “zlý” pes asi udělal: Měl ukrutný hlad?”, “Cítil se osamělý?”, “Možná by si i o kousek dortu rád řekl, ale bál se zeptat.”, “Bál se, že ho pejsek s kočičkou odmítnou.” apod…

  • CD O víle Amálce. O víle Amálce, napsal Václav Čtvrtek, vypráví Eduard Cupák. 13 oblíbených pohádek, které se dají velice dobře použít k povídání o odstínech lidské duše. Nicméně i tyto pohádky se dle mého názoru hodí doplnit o možné varianty pokračování příběhu v duchu R+R. Dobro zde vítězí nad zlem a zlo je potrestáno. Naše děti, ale zajímají i motivy, které mohly záporné postavy k takovému špatnému jednání vést. A případně se ptají, jak se jim dá pomoci, aby se dalo špatnému chování předejít.

  • A znovu Maxipes Fík. Autor Rudolf Čechura, vypráví Josef Dvořák, Supraphon.

  • CD Autopohádky. Chinaski, Jiří Lábus a Lucie Bilá, režie Jan Jiráň. Universal Music, 2005. Pohádky opravdu pro celou rodinu. Kombinace mluveného slova a parádních autopísniček. Pohádky, které nejsou zatížené “pokřiveným” vztahem dospělého a dítěte. Nicméně se zde děti ocitají ve světě dospělých a pohádkových postav (Plivníka, víly Lesany apod.), kde nic není černobílé a na první pohled nemusí být dětem jasné, kde je “dobro a kde zlo”. Komentáře rodičů, které dětem pomůžou rozlišit, kdo se chová špatně a kdo je upřímný dobrák, jsou dle mého názoru nezbytné. Děti jsou tak nuceni zamyslet se nad tím, co všechno o postavách vypovídají jejich slova.

  • Z deníku kocoura Modroočka. Vypravuje Vlastimil Brodský, Supraphon.

  • Pohádky o mašinkách. Vypravuje Vladimír Ráž, František Rychtařík, 2003.

  • Dášenka. Audio na CD, vypravuje Karel Hoger, napsal Karel Čapek, Supraphon. Klasika, která potěší celou rodinu. Vědomi si hodnoty tohoto českého spisovatele, trpělivě dětem vysvětlujeme, proč netrpělivý “hlas přírody” pokřikuje na několikadenní štěně Dášenku “I ty hloupá!”, když se učí chodit. A že násilí páchané na štěněti, které spočívá ve strčení jeho čumáčku do misky s mlékem, ve skutečnosti není žádné násilí, ale pomoc a je to myšleno a řečeno s černým humorem. Společně si pak užíváme ostatní roztomilosti o putování štěněte od zadní máminy nožky k přední apod.

  • O makové panence a motýlu Emanuelovi Vypravuje Vlastimil Brodský, napsal Václav Čtvrtek, 2008 Supraphon Music.

  • Andělské pohádky Napsali: Wallace, Kuenzler, Moran, Hudba Vratislav Šrámek, text písní Ondřej Suchý, režie Jan Jiráň, vypravuje Ivana Gottová, Supraphon 2013. Pokud mají vaše děti o vánocích rádi vyprávění o andělích, tak tyhle pohádky jim můžou pohled na anděly rozšíří o vědomí vlastní zodpovědnosti, představivosti, tvořivosti a sebedůvěry. Naše děti je před usnutím mají moc rádi.

  • Bráškové, Prázdniny s vlčaty Vogeltanz, Václav Chaloupek, Jaroslav Lenk-Samson, Ondřej Vetchý, Supraphon 2003.

Komentáře

Máme zájem o Vaše zkušenosti, strasti i slasti.
I my stále hledáme ten nejvhodnější způsob, jak na to.
Napište nám!